Záchranný robot v CZ/SK ?!

Výzkum a první hasící robot vzniknul právě v ČR – tehdy velice nepodchycený model GŘ HZS nakonec nezaujal. V návaznosti na poslední mezinárodní trend robotických pomocníků při záchranných akcích Vám představujeme tři základní prodejní kategorie a jejich vlajkové produkty.

Technologicky nabitá zařízení si můžete dle Vašeho individuálního způsobu aplikace upravit v průběhu poptávky s našim obchodním oddělením.

– HASEBNÍ ROBOTI –

Kombinovaný záchranný hasební robot: RXR-MC80BD

hasební robot aolaix
RXR-MC80BD – kombinace hasícího a bezpečnostního robota – klepnutím otevřete

Multifunkční – dálkově ovládaný hasební robot nabízí široké využití při záchranných akcích. Bateriově poháněný hasební robot vydrží nabitý až 8 hodin, je vybavený hasebním dělem, umělou inteligencí a detektory. Elektronicky ovládané vodní dělo dosahuje max. průtoku až 80 l/s. Modul pro plynovou detekci je uchopený na přední části včetně kamery a mikrofónu – sestava poskytuje komplexní výstupní hodnoty reálně zobrazované na display panelu ovládání.

Technický parametrSpecifikace/Hodnota
Pracovní tlak1 MPa
Dostřik88 m
Průtok80 l/s
Otočný úhel děla – horizontální-135 ~ +90
Otočný úhel děla – vertikální-15 ~ +90
Vstup2x 80mm
Pracovní čas – jedno nabití2-8 h
Max. překonatelný úhel pásů45°
Rychlost5.8 km/h
Výška bariéry200 mm
Max. náklon nárazový35°
Dosah dálkové ovládání750 m
Typ bržděníElektromagnetické
Ochrana vnější prostředíIP67
Typ baterie48V 120Ah
Váha530 kg
Rozměry D x Š x V1400 x 840 x 1220 mm
Operační režimyMlžení / Kompaktní
VisorTermokamera
Počet detekovaných nebezpečných plynů6

Dálkový protipožární hasící ventilátor: RXR-YM80000D-ALXFC

Požární ventilátor RXR-YM80000D-ALXFC je úchopený na terénním pásovém podvozku poháněný elektro-motorem, umí hasit vysoce kompaktním proudem pěny na dlouhou vzdálenost nebo režim rozptylu současně s využítím vysoce výkonného protipožárního ventilátoru . Díky veliké pohyblivosti děla je rozsah jeho možností velice široký. Dálkové ovládání na vzdálenost 1000 metrů umožňuje hasičům zdolávat krizové a z bezpečné vzdálenosti například zpřístupnit objekt pro účely evakuace, např. v tenulech mohou hasiči daleko před sebou tlačit plameny a kouř z požáru a vstupovat tak již daleko po robotovi do „zabezpečené zóny“. 
Jeho ohnivzdorné provedení zajišťuje že robot může být použit k hašení všech typů požárů. Unikátní schopnosti sebe-hašení umožňuje požárnímu ventilátoru RXR-YM80000D-ALXFC zdolat i nejnáročnější situace beze škod.

Protipožární ventilátor RXR-YM80000D-ALXFC je určen zejména pro:

– Dálniční a železniční tunely
– Stanice metra a tunel
– Podzemní zařízení a skla
– Velkoplošné požáry
– Petrochemické sklady ropy a rafinérie
– Prostředí se zvýšeným nebezpečím požáru nebo výbuchu
– Potlačování davu, davové nepokoje

Robot RXR-YM80000D-ALXFC současně funguje jako buldozer, respektivě dokáže utlačit až 3,7 tunové vozidlo, betonové desky apod ..

Technický parametrHodnota
Kapacita hašení, jmenovitý tlak1 MPa
Dostřik 88 m
Průtok max. 80 l/s
Úhel deprese – 23°
Úhel elevace50°
Výkon ventilátoru80 000 m3/h
Proud větru8 l/s
Úhel deprese-23°
Úhel elevace50°
Rozměry ŠxV2080 x 2620 mm
Hmotnost5000 kg
Výška osvětlovací plochy250 mm
Poloměr otáčení3920 mm
Rychlost pohybu1,47 m/s
Max. překonatelný úhel40°
Max. úhel náklopu 25°
Dosah dálkového ovládání1000 m

Vysoko-expanzní pěnový robot včetně infračervené záznamové kamery s dálkovým ovládáním. Výhodou vysoko-expanzního hasícího robota je že má velký objem napěnění a lze jej použít při různých případech. Pohon vodní turbíny pomocí pěnového roztoku a poté vodní turbína pohání ventilátor. 
Pěnový roztok je dispergován do menších kapek, proudí ryskou a rozprašuje se skrze síť – tím vytváří pěnu. Tato mlha pak vytváří tenký vodní film který je rozfoukáván podle množství pěny pomocí ventilátoru, výsledná vysoko-expanzní pěna pak pokryje zasažené místo nebo zdroj ohně a oheň uhasí. 

Vysoko-expanzní pěnový robot je vhodný zejména pro petrochemické, plynové nádrže nebo jiná místa s častými požáry na povrchu země.


– VYPROŠŤOVACÍ ROBOTI –

Vyprošťovací robot: RXR-YM80000D-ALXFC

Vyprošťovací hasičský – multifunkční robot RXR-J1000D-ALPC20C – klepnutím otevřete

Poháněný vznětovým motorem využívá hasičský vypošťovací robot RXR-J1000D-ALPC20C pro svoji práci sofistikovaný hydraulický systém.
Má ohromnou sílu a vydrží i na jednu nádrž velice dlouho fungovat v ostrém provozu. Systém dálkového ovládání zajistí že budete moci zasahovat i v nebezpečných oblastech. Díky otočné plošině a tří-úrovňovému funkčnímu ramenu je oblast využítí vyprošťovacího robota velice široká a je velice populární ve hornátých státech jako je Rakousko ap.
Hasičský záchranný robot RXR-J1000D-ALPC20C je vybaven 5ti druhy pracovních hlav – může tak plnit většinu požadavků na záchrannou operaci.

Technický parametr Hodnota
Dosah dálkového ovládání300 m
Rychlost pohybu 0,58 m/s
Max. úhel překonání40.4°
Tloušťka brnění450 mm
Řezná kapacita32 mm
Zvedací síla čelisti1000 kg
Váha2300 kg
Rozměry (DxŠxV)3050 x 905 x 1390
Průměr jističe 53 mm
Objem lopaty80 l
Max. rozteč čelisti780 mm
Šířka dráhy 905 mm
Rozšířená šířka dráhy1090 mm
Nejvyšší bod3370 mm
Max. pracovní rozsah3680 mm
Technická specifikace dálkového vypošťovacího robota RXR-J1000D-ALPC20C

– ZÁCHRANNÍ ROBOTI –

Inovativní záchranná zařízení pro všechny typy bezpečnostních složek jakou jsou speciální bezpečnostní složky, zásahové a speciální zásahové jednotky, vodní záchranné služby, pobřežní hlídka a mnoho dalšího … !

aolai-water-rescue
RXR-J160Q-A je vodní záchranný robot s mnohonásobným způsobem využití

Používá se pro záchranné operace na řekách, jezerech, rybnících, nádržích atd. Rychlost takového vodního záchranného robota je 40 km/hod.
Tato poměrně vysoká rychlost zajistí, že vodní záchranný robot dorazí na požadované místo v krátkém čase – namísto tradiční vrtule využívá vodní robot JET pohon (vodním proud), což umožňuje mimo jiné i provoz ve velmi mělké vodě a díky čemuž je záchranná operace mnohem efektivnější a bezpečnější. Vodní turbína je poháněná elektromotorem za pomoci lith. baterie která poskytuje trvalou a stabilní energii během záchranné operace.


EOG – bezpečnostní robot umí pracovat např. s termokamerou nebo používat pistoli.

Dálkový transportní robot se skládá z přepravního zásobníku, infračervené kamery, dálkového ovládání a systémů automatického sledování. 
Transportní robot je napájený baterií, přepravní zásobník je nahoře na robotu. Transportní robot se používá hlavně k přepravě některých těžkých předmětů mezi různými místy, šetří spoustu lidských prostředků, používá se také k přepravě důležitých zařízení během záchranných operací.

Transportní robot se používá v prostředí, jako jsou obytné budovy, železniční stanice, staveniště atd.

Nejlepší typ pásového podvozku na trhu s vysokou přilnavostí k zemi dává přepravnímu robotu nejlepší předoklady projít různými typy překážek a zdolávat schody i při plném zatížení + je flexibilní i při zatížení nad 500 kg. 
Transportní robot se může otáčet na místě, přes úzké dveře, otvor ve zdi, zdolat schodiště a vstoupit do místností. Inteligentní sledovací systém může automaticky sledovat řidiče před robotem, například pohybovat se vpřed. vyhýbat se překážkám a zastavovat v dosahu uživatele.

Prezentační video výrobce – youtube (ENG/CHN)