Inovace šikmého sušení hadic ZAHAS

ZAHAS SSTD – 4 B/C

Díky stále častějším požadavkům od hasičů jsme vyvinuli unikátní systém na sušení hadic pro hasičské stanice, ve kterých prostor neumožňuje instalaci klasických sušení do věže nebo finanční situace sboru není připravena na nákup drahé linky na údržbu hadic, která stojí stovky tisíc (mnohdy ale i milióny). První instalaci jsme úspěšně realizovali koncem května v rekonstruované stanici pro SDH Hulín.

Jednoduchý, prostorově nenáročný a finančně dostupný sušící systém tvoří konzole, upevněná na svislé zdi (délka konzole lze přizpůsobit každému prostoru), a manipulační vozík. Hadice, přeložené napůl, se zavěšují prostřednictvím hadicových závěsů na svislou vodící konzoli a oba volné konce hadice se spojkami zachytí do speciálních úchytů nad odkapovou vanou, umístěných na manipulačním vozíku. Pomocí elektrického navijáku se horizontální vodící konzola vyzvedne ke stropu.

Díky uchycení v manipulačním vozíku lze vzdálenost od zdi (sklon a napnutí hadic) přizpůsobit k délce každé hadice. Hadice se tak natáhnou do šikmé polohy a vozík se v optimální vzdálenosti od zdi zabrzdí. Vzhledem k šikmé poloze hadic při sušení odteče zbylá voda z hadic do odkapové vaničky na vozíku (ta je opatřena ventilem, takže po dokončení sušení lze vodu pohodlně vypustit na vhodném místě) a hadice tak dokonale vyschnou pro uskladnění.

Po vysušení hadic se horizontální konzole spustí zpět k podlaze, hadice se postupně vyvěsí a za pomocí ruční navíječky smotají (dvojmo nebo jednoduše) a případně uloží do regálu vozíku. Hadice na vozíku pak snadno převezete na místo jejich dlouhodobého uskladnění nebo je vrátíte do zásahového vozidla pro případ dalšího výjezdu.

Zařízení tvoří:

  • Svislá vodící konzole, která zajišťuje bezproblémové vytažení hadic podél stěny
  • Horizontální pojezdová konzole s kladkami pro zavěšení hadic (standardně 4 x B nebo 4 x C, ale v případě zájmu je možné vyrobit delší uchycení a sušit více hadic najednou)
  • Elektrický naviják pro vytažení horizontální konzoly s nosností 250 kg s ovládacím kabelem (při použití konzole na více hadic instalujeme navijáky do nosnosti až 500 kg)
  • Manipulační vozík opatřený brzděnými, pojezdovými kolečky, odkládacím-úložným regálem, odkápavací vaničkou a ruční navíječkou hadic
  • Zařízení je vyrobeno z materiálů, které odolávají korozi a jiným nepříznivým vlivům prostředí.

Zařízení je tak sofistikované, že pro jeho instalaci a správnou funkci postačí místnost o délce 7 metrů a výšce stropu od 3,5 metrů výše (pro hadice délky 20 metrů). A pokud zrovna hadice nesušíte, zabere Vám celé sušení včetně vozíku prostor u zdi maximálně 1×1 metr.

Zařízení lze vyrobit v dalších variantách a konfiguracích. Manipulační vozík lze navíc dodat i bez sušicí konzole a použít jej samostatně pro převoz a manipulaci s hadicemi.

Řešíte ve vaší hasičské stanici také problém s místem a nedaří se najít prostorově přijatelné řešení? Neváhejte nás kontaktovat, připravíme pro Vás individuální návrh řešení, šitý na míru prostorovým dispozicím.

Podrobnosti o inovaci naleznete

ZDE

Napsat komentář