Plovoucí čerpadla

KATARAMO je skutečně odvozeno z cela nového netradičního pojetí řešení konstrukce plováku. Zatímco klasické plovoucí čerpadla jsou posazené na jednom plováku obdélníkového nebo čtvercového tvaru (výjimku tvoří čerpadlo od firmy AQUAFAST) naše nová plovoucí čerpadla na dvou válcových plovácích spojených unikátním upínacím a polohovacím systémem.

 

Toto nové konstrukční řešení se vyznačuje několika unikátními vlastnostmi:

  1. Plováky lze velmi snadno a rychle odejmout od vlastního čerpacího soustrojí, které je tvořeno monoblokem.Monoblokse sestává z motoru, čerpadla, nosné spojovací základny opatřené 4-mi upínacími a regulačními segmenty a dvěma oválnými madly. Rychlou demontáž a kompletaci do provozního stavu ocenění zejména ti, kteří se potýkají s nedostatkem úložného prostoru v nástavbě. Zkrátka uloží zvlášť plováky a zvlášť monoblok.
  2. Díky unikátnímu upínacímu a polohovacímu systému lze velmi operativně měnit rozteč mezi plováky. Změnou rozteče se pak automaticky snižuje nebo zvyšuje poloha sacího otvoru. Tato úprava pak umožňuje sestavit čerpadlo tak, aby výška dočerpávaní vody např. ve sklepním prostoru byla minimální (min.cca do 2cm), nebo opačně sestavit čerpadlo tak, aby se zmenšila jeho šířka pro umístění do vozidla.
  3. Možnost regulace výšky sacího hrdla pak rovněž umožňuje využít další unikátní vlastnost KATARAMA. Na sací hrdlo čerpadla se jednoduchým způsobem namontuje sací koleno B-B, na výtlačné hrdlo pak zavodňovací mezikus B-B a z plovoucího čerpadla se stává klasické kalové čerpadlo s celkem zajímavými čerpacími parametry.

Například při ověřovacích zkouškách s čerpadlem KATARAMO 1800/4,5 a jednou hadicí B jsme dosáhli následujících čerpacích výkonů:

Geometrická sací výška (m) 1,5 2,0
Čerpací výkon (l/min) 1330 1250 (volný tok)
Dosažený tlak (bar) 6,6
  1. Všichni uživatelé rovněž ocení praktické provedení dvou madel. Jejich oválný tvar a délka umístění na šířku čerpadla, částečné vyklopení do šířky a jejich „ponosná“ výška umožňuje velmi pohodlný transport a ovládání na vodě. Komfort v obsluze umocňuje i praktické umístění páčky ovládání plynu.

Kromě výše uvedených technických zvláštností se nabízí ještě jedno netradiční využití čerpadla a to jako alternativní hydropohon např. vašeho nafukovacího člunu. Díky praktickému umístění úchytů a dvou-plovákovému provedení a vzhledem k poměrně vysokým průtokům vody s tlakem do 6 bar se člun s KATARAMEM na zádi velmi dobře ovládá a to jak pro pohyb dopředu tak vzad. Rychlost člunu je pak závislá na jeho tvaru, velikosti a hmostnosti.

U příležitosti vydání tohoto článku bych chtěl touto cestou poděkovat celému realizačnímu týmu v čele s šéf – konstruktérem Ing. Pavel Webrem a hlavním designerem Ing. arch. Vaňkem za skvěle odvedenou práci.

Vám případným budoucím uživatelům bych zase popřát hodně spokojenosti s prací a s výkony našich nových plovoucích čerpadel KATARAMO.

S přátelským pozdravem

Ing. Milan Žitník

ZAHAS s.r.o.

Napsat komentář